Péče o srst bišonka

Bišonek má srst jemnou, hedvábnou a velmi kadeřavou. Jeho spirálovitá srst připomíná srst mongolských koz, není však provázkovitá, měří 7 až 10 cm.

Toliko ze standartu bišonka.

                             Popis srsti

Srst má kudrnaté pesíky bez podsady, jemnější struktury. Dá se říci, že se podobají lidským vlasům - odrůstají a musí se pravidelně stříhat. Při zanedbání plstnatí a v těchto místech se zachytávají nečistoty ( větvičky, suchá tráva , prach apod).

                  Jak často česat a koupat

Srst je třeba minimálně jednou týdně řádně vyčesat až ke kůži  ( pročesáváme po i proti směru srsti ). Bišonka můžete koupat dle potřeby a každé dva měsíce by jste jej měli nechat ostříhat. Velmi důležité je použití správných nástrojů na česání a zvolení vhodné kosmetiky. Při častém koupání dbejte opravdu na použití kvalitní kosmetiky. Zvolte šampony, které nevysušují , tzv. hydratační šampony. Pro běžnou úpravu srsti nepoužívejte bělící šampony, ty totiž srst vysušují.


                Vhodné hřebeny a kartáče

toto by měla být základní výbava pro úpravu bišonka.

Kartáč se mi osvědčil: dřevěný se zahnutými  drátky-jemný - rozměry zhruba 12x8 cm.

Hřeben: dřevěný - velký s kovovými zuby. Můj tip: počet zubů - 20, rozmezí mezi zuby - 0,5 cm.

Na citlivé partie můžeme samozřejmě použít menší kartáč libovolných rozměrů.


Partie bišonkova těla, kterým bychom měli věnovat zvýšenou pozornost


Můj tip:

zvykejte své štěňátko hned od malička na česání a kartáčování. Štěněčí srst je jemná a nevyžaduje tolik pozornosti, je to nejvhodnější doba na to, aby si štěně zvyklo, že je budete v budoucnosti "obtěžovat" úpravou kožichu. Stačí mu kožíšek "přejet" kartáčem a následně jej odměnit pamlskem a vydatně pochválit. Tak si začne spojovat česání s něčím velmi příjemným tzn. česání-odměna-pochvala. Srst bišonka se mění na "dospěláckou" zhruba v 8. měsících. Potom už musíte bišonkově úpravě věnovat zvýšenou pozornost. Na úpravu srsti štěněte použijeme samozřejmě "zmenšeniny" kartáče i hřebenu.