POROD


Tak a je to tady. Dobře jsme nakryli, naše milovaná zabřezla, zakulatila se a                            zhruba po 63 dnech od nakrytí RODÍ !!!

Chtěla bych tento článek věnovat všem "začátečníkům" , kteří se psím porodem nemají žádné zkušenosti. Tak tedy :

samotný porod má tři fáze - otevírací

vypuzovací

poporodní

Pokud celou "akci" nezaspíte , protože většina porodů se odehraje v noci nebo brzy ráno, můžete blížící se porod rozpoznat podle těchto příznaků:

Že se porod blíží poznáme např.měřením teploty

je dobré v určitou hodinu ( během dne teplota psovi kolísá ) změřit fence teplotu ještě dlouho před porodem. Tak budete vědět jakou teplotu vaše fenka mívá. (průměrná tělesná teplota psa je kolem 38,5 oC ) V době blížícího se porodu - asi týden před předpokládaným termínem měřte teplotu denně - tedy pokud si to vaše fenka nechá líbit. Zhruba den před porodem začne teplota klesat- někdy až o dva stupně a těsně před porodem znovu stoupne na fenčinu obvyklou teplotu. To už by jste měli být v pohotovosti, protože to signalizuje začátek porodu. Pokud by měření teploty fenku stresovalo, v měření nepokračujte a raději se zaměřte na její chování !!

Mějte na paměti, že fenka musí mít klid a u porodu by měl být přítomen ten člen domácnosti, kterému fenka důvěřuje a ne celá rodina a k tomu ještě i příbuzenstvo nebo známí !!! ( Jeden příklad za všechny - vlivem stresu se v těle fenky vytvoří větší množství hormonu zvaného adrenalin, ten působí proti hormonu oxytocinu, který způsobuje děložní stahy a tím se může porod dokonce zastavit) Takže ( pokud to půjde ) nepanikařte a fenku nijak nestresujte, ale také ji již při prvních příznacích začínajícího porodu nenechávejte samotnou i když je příroda mocná a většinou je fenka ta, která si na rozdíl od vás, s celou situací poradí sama.

Níže popsané chování je signálem, že nastupuje první fáze                                otevírací 

           která je pro fenku dosti bolestivá. 

změna chování fenky

Fenka začíná být neklidná a zrychleně dýchá. . Někdy se schovává v tmavých koutech, nebo se snaží udělat si "hnízdo" v peřinách - no prostě na místech, která sdílí se svými páníčky a je na tato místa zvyklá. Pozor - toto chování můžete pozorovat třeba i týden před termínem porodu. 

Že už jde "do tuhého" poznáte podle zvyšujícího se neklidu. Fenka chodí z místa na místo, rychle dýchá, intenzivně hrabe nebo se snaží trhat hadry v porodní bedně. Často se otáčí k zadku a olizuje si přezku. Někdy i kňučí. Tento stav se střídá s chvílemi klidu, kdy si fenka může i "schrupnout" . Může také častěji močit. Několik hodin před porodem většinou přestane přijímat potravu, ( no snad s výjimkou těch mlsných a žravých, které si klidně dají baštu i hoďku před vytlačením prvního štěněte). Raději jí ale jídlo těsně před porodem nedávejte, většinou jej vyzvrátí.

Pamatujte na to, že fenka musí mít před , během i po porodu přístup k čerstvé vodě.

změny tělesné

mezi tyto změny patří opadnutí pánevních vazů - tzn. jako by se bříško spouštělo - jsou viditelné propadlé břišní stěny nad slabinami. Přezka zduří a vchod do pochvy je červenější, v přezce se objeví čirý hlenovitý výtok. Tento výtok signalizuje že se uvolňuje hlenová zátka a otevírá děložní krček.

Pečlivě si zapisujte čas, chování a příznaky porodu vaší fenky, v případě komplikací tím pomůžete veterináři rozhodnout, jak dále postupovat

nechci se zde rozepisovat o případných komplikacích, ale toto mi připadá poměrně důležité - že není něco v pořádku poznáte tak, že - 

                   otevírací stadium se prodlužuje na více než 15 hodin. 

Mějte proto vždy po ruce telefonní číslo na veterináře, který vám bude ochoten pomoci v kteroukoliv noční či denní hodinu. !!!!! V případě, že nemáte s porodem žádné zkušenosti, je toto číslo doslova životně důležité. Klidně se domluvte s více veterináři, z vlastní zkušenosti vím, o čem mluvím.



Samotný porod - fáze VYPUZOVACÍ

samotný porod začíná intenzivními stahy. Stahy poznáte,  fenka zadrží dech a tlačí ( stejně jako dítě na nočníku )  fenka přitom může ležet na boku, případně vstává. Než první štěňátko spatří světlo světa, může to trvat půl hodiny, hodinu, ale také dvě hodiny. Ostatní už většinou následují rychleji, zhruba po půl hodině, někdy dokonce po pár minutách. Je dobré si poznačit čas jednotlivých stahů. Ze začátku to může být jen pár stahů za hodinu. Jakmile se objeví stahy po minutách a vteřinách, narození štěňátka bude co nejdříve.

                                                                   POZOR!!! 

Trvají-li intenzivní stahy cca po 2-3 vteřinách déle jak 30min, není pravděpodobně něco v pořádku a je třeba vyhledat veterinární pomoc!!!  Taktéž, pokud stahy ustanou a fenka vypadá, jako by přestala úplně rodit.

Celková doba porodu je závislá především na početnosti vrhu. Všechno může být odbyto za dvě hodiny, ale také za 12-24 hodin a pořád se ještě jedná o normální, fyziologický porod.


Štěňata zaujímají buď polohu podélnou přední nebo zadní v poměru 70% a 30%. Ostatní polohy zpomalují porod (podložené nohy pod tělíčko), nebo působí i vážné komplikace (poloha hřbetní, zvrácená hlavička) . Při intenzívním tlaku praská vnější plodový obal a plodová voda zvlhčí porodní cesty. Zpravidla během krátké doby praská druhý plodový obal, jehož obsah je výrazně vazký, vychází i štěně, obalené druhým plodovým obalem, který, pokud nepraskl, fena prokousne a vylizováním zbavuje novorozence plodové vody.

Fena přežvýká pupeční provazec, pokud se nepřetrhl sám. Neučiní li to, musí zasáhnout majitel, a to tak, že provazec tupě přetrhne, či po podvázání u břicha štěněte (ne dále než 1-2 cm.), přestřihne nůžkami. Pupeční pahýl by měl být ošetřen dezinfekcí, např. Ajatinem. Placenta odchází buď se štěnětem, nebo později. Při větším počtu plodů je třeba zabránit feně v požírání plodových obalů, (což je jinak její přirozená reakce), aby u ní nedošlo k poruchám trávícího ústrojí. Přerušením pupečního provazce se štěněti přeruší kontakt s placentou a podrážděné dýchací centrum dá podnět pro první vdech. Vdechne li štěně plodové vody, může se zadusit. Chovatel by měl štěně přidržet hlavu šikmo dolů, vytřít dutinu ústní, potom celé štěně očistit pokud možno ve spolupráci s fenou, rázně je třít hadrem nebo papírovou vatou, aby se štěněti co nejdříve rozproudila krev.

Intervaly mezi vybavováním štěňat jsou různě dlouhé (5min-2hod). Mladé feny zpravidla mají intervaly kratší než feny starší. Štěňata na počátku porodu se rodí v kratších intervalech než ke konci, kdy fena bývá vyčerpaná. Po vybavení několika štěňat rychle za sebou, následuje delší pauza (i nad 2 hod).

Pozitivně může průběh porodu ovlivnit např. vyvenčení feny v průběhu porodu, její postavení na zadní končetiny a setrvání v této poloze alespoň 0,5 min., hluboká masáž stěny břišní směrem od hrudníku ke slabině, přiložení už narozených štěňat ke strukům (sání štěňat podporuje stahy dělohy).

U části fen, zejména u prvniček, můžeme pozorovat útlum mateřských reflexů. Proto, vidí-li chovatel, že fena štěňata neošetřuje, musí jí pomoci : Uchopí narozené štěně i s plodovými obaly do čistého kusu plátna, protrhne obal a společně s fenou štěně osušuje. Zásah je nutné po celou dobu provádět u hlavy feny. Nejprve je třeba štěněti vytřít dutinu ústní a otřít nos, je vhodné držet ho skloněné hlavou dolů, aby vytekla tekutina z dýchacích cest.

Tělo štěněte je třeba vytřít dosucha : podpoří se tím krevní oběh a sníží tepelné ztráty vlhkou srstí. Novorozená štěňata nejsou schopna samostatně vytvářet teplo, musí být v teplém prostředí (29-30°C). V případě, že je fena při porodu neklidná, je lépe dát narozená a ošetřená štěňata do tepelně izolované krabice a tu umístit k hlavě feny, ohrožuje li fena štěňata, měl by je chovatel z porodního místa odstranit.

Za normálních podmínek však porod probíhá v klidu, fena uprostřed porodu na chvíli usne a štěňata po prvním napití usínají u jejího vemene.

Ukončení porodu naznačí fena tím, že se uklidní, přestane v intervalech zvýšeně dýchat, olíže štěňata a usne s nimi. Ve spánku ještě mohou odcházet zbylá lůžka, která odstraníme. Břišní stěna po ukončeném porodu je propadlá, většina fen projevuje snahu se vyvenčit a napít. Po 2-3 hod. znovu zkontrolujeme, nepotřebuje-li se fena vyvenčit a napít a nepřibylo-li ještě nějaké štěně, což není vzácností. Dodatečný porod po více než 6 hod. bývá už porodem štěněte mrtvého.