cestujeme s bišonkem      

V podstatě je bišonek pohodový psík a je velmi rád, když může být neustále s námi. Pokud často jezdíme kamkoliv a na jak dlouho, je třeba bišonka na tyto cesty připravit a cestování jej "naučit".

1. vezeme si nové štěňátko domů

první cestu k vám domů, si myslím, že bude štěňátko absolvovat na vašem klíně nebo v náručí. Přesto se stane, že se vám jaksi pobli..., a nebo bude naříkat. Neví, co se děje ( nové vjemy, stres z odloučení od mámy a sourozenců, neznámé prostředí ) . Nic si z toho nedělejte, bude lépe. První cesta je vždy "jiná". Jsou i taková bišoní štěňátka-borci. která se klidně rozvalí na zadním sedadle a na mámu a sourozence si ani nevzpomenou, hlavně, že je nějaké "vzrůšo". To ostatně poznáte sami, jaký typ cestovatele budete mít.

2. příprava na cestování

podle zákona o provozu na pozemních komunikacích, musí být pes ( v zákoně je formulován jako věc - dobré že ) zajištěn tak, aby neznemožnil řízení auta atd. atd. - no prostě neměl by být " na volno" a to je myslím základ. Další povinnosti stanovuje také zákon o ochraně zvířat proti týrání, který říká, že chovatel musí zajistit dopravu zvířat tak, aby se předešlo jejich zranění, utrpení a zajistila se jejich bezpečnost, dále aby zvířata nemohla uniknout či vypadnout, aby měla dostatek místa i vzduchu. Internetové obchody nabízejí spoustu alternativ, jak pejska v autě zajistit. Mně osobně se nejvíce osvědčila poctivá plastová přepravka, pevná, bytelná, uzpůsobená velikosti bišonka. ( aby se v ní mohl pohodlně natáhnout ). Na přepravku bišonka zvykejte prvně doma. Jednak mu může přepravka sloužit jako bouda -pelíšek a jeho soukromé "útočiště", kde bude mít klid a kde si může od vás odpočinout. Do přepravky mu dejte hračky, pamlsky a rozhodně nechte dvířka otevřené- prostě jej do přepravky nezavírejte, třeba "za trest". Za pár dní si na ni určitě zvykne a rád si do ní zaleze sám. Pak jej vezměte do auta a zkuste se jen tak projet kolem domu. Apropo přepravka může vyřešit i tzv. kinetózu , stav, kdy si mozek nedokáže poradit s tím, že se zároveň pohybuje i stojí. Spousta psů trpí na kinetózu a při cestování zvrací. Podotýkám ale, že přepravka tento problém může vyřešit, ale také nemusí. Potom musíte bišonka bohužel ještě naládovat léky proti kinetóze a těch je naštěstí v dnešní době hodně. Pomohou i homeopatika. Poraďte se o tom s vaším veterinářem.

3. cestujeme

nejprve pejska vozte na lákavá a vzrušující místa, ať si cestování spojí s něčím moc příjemným. Pak si klidně můžete "lajznout" i cestu k veterináři. Sami uvidíte, že pokud přepravku vytáhnete, sám do ní rád nastoupí, protože už bude vědět, že se podniká nějaký výlet. A o to jde, že ano.

4. velmi důležité !!!!!

pamatujte vždy na tyto věci:

- psa nikdy nenechávejte v autě na přímém slunci , kdy teplota může vevnitř dosáhnout doslova bodu varu ! Taktéž v zimě, pokud se vzdálíte na delší dobu, to vám může pro změnu bišon umrznout.

- vždy s sebou vozte vodu aby se mohl bišonek občerstvit, a vy koneckonců taky. Při delším cestování dělejte přestávky , ( kdo by pak dovezl bišonka na chalupu, když usnete za volantem )

5. se psem můžete i do restaurací a hotelů

- svého bišonka nemusíte nechávat doma, pokud se chystáte cestovat. Je potřeba zjistit, které hotely poskytují ubytování se psem a podle mých zkušeností vás pustí i do restaurací, musíte se však předem zeptat, než do restaurace vstoupíte. 

- zde je pár odkazů na vyhledávače ubytování se psem v ČR

https://www.dovolena-se-psem.cz/

https://katalogy.pampeliska.cz/dovolena-se-psem/

https://chata-direkt.cz/cz/dovolena-ubytovani-se-psem


- pokud se chystáte s bišonkem na dovolenou do zahraničí, pečlivě si prostudujte podmínky cestování se zvířaty na stránkách 

                                     Státní veterinární správy.