Jídlo

jídlo pro bišonka můžeme vyřešit v podstatě dvěma způsoby - granule nebo domácí strava.


                           granule

jsou hotové speciálně připravené pro potřeby psů a na trhu je spousta značek i provedení. Je na vás, jakou značku bišonkovi zvolíte, ale mějte na paměti, že krmivo s velkým obsahem karotenu nebo barviva může zbarvit bišonkovu srst. Pozorně si prostudujte složení krmiva a pro jakého pejska je určeno.

Snad jen malou informaci, podle jakých údajů by jste mohli krmivo vybírat

druh krmiva - krmivo economy, prémiové a superprémiové.

Krmivo economy je levné, ale jeho hlavní složkou je většinou obilovina a má nižší obsah bílkovin a tuků. Tudíž musíte dát pejskovi vyšší dávku krmiva. Tato krmiva najdete v obchďácích jako cenově výhodná - ovšem bez udání výrobce.

krmivo prémiové je nejvíce rozšířený typ krmiva s velkými rozdíly v kvalitě. Na krmivu může být už uvedeno bližší složení,( kukuřice, drůbeží moučka apod )ale také nicneříkající - obiloviny, maso a výrobky živočišného původu apod. Důležité je, že tato krmiva již mívají vyšší podíl živočišné složky. Hledejte proto krmiva, kde jsou uvedeny jednotlivé suroviny, množství dusíkatých látek, tuků, vlákniny.

krmiva superprémiová jsou vysoce kvalitní značková krmiva. Vyrábějí je specializovaní výrobci, kteří většinou mají i své výzkumné laboratoře. Složení je uváděno po jednotlivých složkách a hlavní je vysoký obsah živočišné složky a vyvážený poměr všech ostatních složek. Prodává se ve specializovaných obchodech nebo u veterinářů.

deklarované jakostní znaky

jsou - dusíkaté látky ( bílkoviny), tuk, popel, vláknina, vlhkost, vitamíny, popřípadě další doplňky

Tak tedy vybírejte pečlivě a sbírejte i tipy od ostatních pejskařů i když rozhodnutí a výběr bude na vás.

           doma připravovaná strava

sestavit psovi plnohodnotný jídelníček je docela věda a kdo se tímto nezabývá na profesionální úrovni, si koleduje o malér. Nestačí uvařit trochu mražené zeleniny, kolínek a masa , protože vždy bude pejskovi něco chybět. A pokud je pes jen trochu citlivější, časem se u něj může vyvinout onemocnění ledvin a jater, protože to jsou orgány nejvíce ohrožené špatnou výživou. A ještě : některé druhy zeleniny a ovoce jsou pro psa jedovaté, jiné těžko stravitelné nebo nestravitelné.

lidské " pamlsky"

taková zvláštní kapitolka jsou "zbytky od našeho stolu". Zkuste si představit, že svému malému dítěti dáte hojně okořeněnou pečínku nebo plísní ozdobený uherák - divné, že ? Bišonek je taky takové malé dítě. Zase na druhou stranu musím konstatovat, že tak jako lidé, mají i psi různé chutě, stravovací návyky i problémy . Jsou bišonci, kteří snědí všechno a klidně si "lajznou" i nějaký ten fujtajbl od popelnice a nic jim z toho není. Dalšímu stejná věc způsobí velké zažívací problémy. Je to i případ našich psů. Gábi má doslova kačení žaludek a Emě a Helušce stačí malý kousek salámu, aby měly střevní potíže. No každý pes, jiná ves.

můj tip : pokud si do vyhledávače zadáte např. psí kuchřka, vyskočí vám spousta stránek psích receptů a pokud budete mít zájem, pár jich mám i já.

A samozřejmě na konec musím uvést, že co do pejska vleze - myslím tím kvalitu - to i vyleze. Hovínko by mělo mít tak trochu tvar šroubovité mušle, hnědé, ani příliš tuhé, ani měkké a každý zodpovědný majitel by měl hovínko po pejskovi uklidit a tím pádem si jej i dobře prohlédnout, protože tak zjistí všechny odlišnosti.



                             BARF

v současné době stále rozšířenější způsob krmení psů -  a to syrovým masem. Všechny možnosti tohoto způsobu si můžete přečíst 

zde