bišonci a agility

AGILITY už jste někdy někde toto slovo ve spojitosti s kynologií slyšeli a nevíte, co znamená ? Ráda bych vám tedy agility trochu přiblížila.

Agility patří do skupiny kynologických sportů ( flyball, obedience, dog-treking- mushing, tanec se psem, frisbee apod.) Původně snad tento sport vznikl jako doplněk při parkurových závodech koní, jiní tvrdí, že na Cruftově výstavě pro pobavení diváků. Ať už je to jakkoliv, stalo se agility velmi oblíbeným a neustále si získává více a více příznivců.

Tak tedy, o co vlastně v agility jde ?

Principem je, že psovod se svým psem běží určitou trať a pes při tom na povely psovoda překonává překážky, které jsou na trati rozmístěny.

Na fotce vidíte , jak vypadají některé agility překážky a jednoduchá dráha 


malá ukázka "bišončího" agility....


Agility se běhá, je tedy velmi dobré pro kondici psa a samozřejmě také páníčka!!!

Moje maminka začala cvičit se svou fenkou Betynkou, když jí bylo 65 let. Agility jí doslova "učarovalo" a  obě byly dokonalá a obdivovaná dvojka.


Před pár lety na mistrovství světa v agility (mimochodem zde získala Česká republika zlato ), excelovala třináctiletá dívenka z Opavy, která doslova zvedla všechny diváky v hale ze sedadel. Chci tím říci, že cvičit agility může každý, není věkově ani zdravotně omezeno. Můj nesmírný obdiv měla také zrakově postižená Jitka Lebedová. Když běžela závod, celá hala ztichla, aby dobře slyšela zvuk rolničky, kterou měl její pes zavěšenu na obojku. Jen tak se orientovala, kde se pes právě nachází. Z Bratislavy zase jezdil na závody pán, kterému pro změnu celá hala bouřlivě tleskala. To když na vozíčku perfektně a bez chyb projížděl se svým psem trať. Hluboce smekám před jejich nezměrnou vůlí.

Každý, kdo má doma bišonka ví, že je to sice pejsek malého vzrůstu, vypadá jako křehká plyšová hračka, ale opak je pravdou. Bišonci jsou velmi aktivní, rádi běhají, skáčou a skotačí. Svým lidem se snaží splnit, co jim na očích vidí a tak je pro ně agility sportem doslova "šitým na míru".

Někdo by možná namítl, že při tom skákání, prolézání a hopsání, může utrpět bišonkův výstavní kožich. Není to až tak hrozné, protože se běhá na cvičištích a ta bývají dobře upravena a zatravněna. No a na velké ploše si kliďánko můžete zkoušet i chůzi ve výstavním kruhu. Doma takovou příležitost určitě nemáte.

Bišonci jsou někdy méně poslušní a při agility se musí naučit perfektně reagovat na povely svého pána, jen tak mohou správně a bez chyb, proběhnout celou trať. Za chvíli poznáte, že jste se svým bišonkem "sehraná dvojka" a o tohle hlavně jde, né?

V začátečnických kurzech agility se sejdou různá psí plemena, tak si i bázlivější bišonci musí zvyknout na větší množství lidí a psů. Jak dobré pro výstavní přípravu !! Moc hezký pohled je, když si na hřišti spolu hraje partička ve složení třeba : čivava, jorkšírek, kokřík, buldoček, bobteil, border kolie, větší i menší oříšci a bišonek.

Pokud se časem dostanete od začátečníků k pokročilým, určitě se budete chtít zúčastnit agility závodů. Samozřejmě nemůže skákat přes překážky bišonek po briardovi a tak se výškově upravují pro tři kategorie:

- small ( kohoutková výška psa do 34,99 cm) zde běhají bišonci.

- medium ( koh. výška od 35-42,99 cm)

- large (koh.výška nad 43 cm)

když se sejde dobrá parta, je agility ohromnou zábavou pro oba aktéry-psa i pána.

                  Zastřešující organizací je Klub agility České republiky 

                                         https://www.klubagility.cz

Na internetových stránkách klubu najdete opravdu všechno, co se agility týká. Jsou zde i videa z mistrovství světa a videa, jak běhají agility profíci. Je to moc zajímavá podívaná.

Ale vůbec nejlepší je, zajít se na podívat na cvičák, kde se cvičí agility a "nanečisto" si to vyzkoušet. Dnes oblastní skupiny agility nabízejí několikatýdenní kurzy. Určitě vás agility po absolvování kurzu "chytí".

Pár mých tipů:

Pro bišonka může šikovný kutil vyrobit i domácí agility. Na fotce naše Megy skáče přes skočku a "proplétá" se slalomem přímo u nás v obýváku.


Vlastníte-li zahradu, máte doslova vyhráno. Malé prkno a dvě bedýnky od ovoce a je skočka na světě. 

Pokud chodíte na procházky i třeba do lesa nebo do parku, můžete připravit bišonkovi "přírodní agility dráhu". Spadlé stromy slouží například k přeskakování, chůze po kmeni je totéž, jako chůze po kladině. Pařez je pro nás stůl ( nebo tisch ) a když bišonka odměníte pamlskem, poleze vám na každý pařez, který cestou minete. Malá strouha či potůček se dá také přeskočit. V našem lese leží obrovský kmen, uvnitř vyhnilý, který slouží k prolézání jak dětem, tak psům. Ten lehce nahradil "agility tunel". Je to ohromná zábava, to mi věřte. Dá se prolézat i pod malými můstky. Jen musíme dávat pozor, aby tam nebylo něco, oč by se pejsek mohl poranit.

Procházka s pejskem se dá každý den proměnit v malé dobrodružství, při kterém se oba dobře pobavíte.



                  malá ukázka našeho "dámského" běhu....já a Emilka ve věku 8.let


                                                                 agility trochu jinak.......